Ambulance klinické logopedie Nemocnice Blansko spustila nový program s názvem Neurovývojová stimulace. Je určen pro děti předškolního a školního věku. Jde o cvičební metodu na potlačení primárních reflexů (dle PhDr. Marji Volemanové, PhD.), které ovlivňují vývoj mozku a nervové soustavy.
„Program je vhodný zejména pro předškolní a školní děti, u nichž rodiče nebo pedagogové pozorují poruchy psychomotorického vývoje. Na prvním setkání proběhne důkladná diagnostika založená na rozhovoru s rodiči a na testování primárních reflexů dítěte. Následně se zahájí ucelené cvičení třiceti bloků, které se snažím přizpůsobit potřebám každého dítěte,“ popisuje MgA. Petra Žerníčková, která se v blanenské nemocnici v ambulanci klinické logopedie neurovývojové stimulaci věnuje.
Věk dítěte a jeho zralost pro nástup do školy se ne vždy shodují. Aby se dítě dobře učilo ve škole, musí mít schopnost soustředit se, správně držet tužku, sedět v klidu. Potřebuje i řadu dobře vyvinutých očních pohybů, nutných pro sledování psaného textu, aniž by přeskakovalo slova nebo řádky.
Z výzkumů vyplývá, že udržení rovnováhy, motorické dovednosti, integrace primárních reflexů a senzoricko-senzitivní integrace jsou důležité pro to, aby se dítě dobře vyvíjelo (učilo). Pokud není vývoj dítěte optimální, může pomoci zjištění, zdali u něj nepřetrvávají primární reflexy, a pokud ano, nastupuje pravidelná stimulace.
Ta funguje na principu pravidelného pohybového cvičení (ucelených třicet bloků zaměřených na potlačení reflexů, zlepšení koordinace a rovnováhy, stimulace smyslů).
Důležité je, aby cviky prováděli rodiče s dítětem doma ideálně každý den 10–15 minut. Pravidelná neurovývojová stimulace přináší zlepšení soustředění a paměti, lepší koordinaci a motoriku, snížení hyperaktivity, posílení sebedůvěry a emoční stability a zlepšení školního výkonu.
Jelikož jde o placený program, není nutné doporučení od lékaře. Pokud tedy u dítěte pozorujete různé obtíže spojené s přetrváváním primárních reflexů, jako jsou např. řečové vady, opožděný psychomotorický vývoj, chození po špičkách, třepetání rukama, při složitějších pohybech těla mimická gesta, vyplazování jazyka, poruchy učení, ADHD, dyslexie a další, můžete kontaktovat Petru Žerníčkovou na e-mailu nvsblansko@gmail.com.
Tisková zpráva ke stažení: