Canisterapie, tedy léčebný kontakt psa na člověka, je metoda, která byla v Nemocnici Blansko poprvé použita v červenci 2014, tedy před pěti roky. V současné době je již zcela standardní součástí péče o dlouhodobě ležící pacienty na oddělení následné péče a stejně tak o dětské pacienty ambulancí klinické logopedie (logocanisterapie).
Canisterapie je k dispozici pro pacienty blanenské nemocnice již pět let zcela zdarma. Vedení Nemocnice Blansko je hrdé, že tuto ne zcela standardní službu může již pátým rokem svým pacientům bezplatně nabízet, což je zásluhou partnerů, kteří na krytí nákladů s canisterapií spojených participují. Velké poděkování proto patří společnosti Dopravní stavby Brno, s.r.o., která se právě v těchto dnech stala partnerem canisterapie v Nemocnici Blansko.
Důvodem, proč se vedení blanenské nemocnice začalo o tuto metodu zajímat a proč neustále její působení a rozšiřování v nemocnici podporuje, je fakt, že pozitivní efekt na lidské tělo a duši nemocného člověka, tedy působení teplého psího těla s laskavým psím pohledem, naprostá zvířecí odevzdanost a láska, je naprosto nepopiratelný. Pacientům dlouhodobě upoutaným na lůžku, kterým se celý svět smrskl na čtyři nemocniční zdi, přináší každý týden dávku emocí, vzrušení, očekávání, vlní rty do úsměvu a i jejich křehké ztuhlé prsty najednou dokáží neuvěřitelné věci. Třeba vyndat z pamlskovníku psí dobrotu a udělat tím svému psímu terapeutovi radost. Stejně ztuhlé prstíky, které běžně jen apaticky leží a nejsou si schopné přidržet ani sklenici s čajem, najednou uchopí kartáč a pročesávají pevnými jistými tahy psí srst. Canisterapie dokáže opravdu zázraky. Ležící a imobilní pacienty pejsek prohřeje a připraví na další rehabilitaci, neklidné děti pejsek ztlumí a naopak zamlklé a uzavřené děti pejsek uvolní a i ony dokážou krásně vyslovovat. Přítomnost psa má pro všechny pacienty identický význam. Je to motivace.
Canisterapie ale nejsou jen pejsci. Za touto nádhernou léčbou stojí i lidé. Tím, kdo již pět let doprovází své pejsky do blanenské nemocnice, je Marika Zouharová, která si za tuto obětavou práci zaslouží velké díky taktéž. Stejně tak i fyzioterapeutka – paní Iva Fleischlingerová, která je nedílnou součástí každé canisterapeutické „lekce“ a kompletní personál oddělení, protože i když je to kus práce navíc, dělají ji s láskou a je to na celém oddělení znát. Poděkování patří také pacientům a rodinám. Ti svými díky a očividnými pokroky dokazují smysl této péče i ve zdánlivě „sterilním“ prostředí, jakým nemocnice je.