Hrály si, a přitom se učily. Učily se, a přitom si hrály. Řeč je o dětech, které přicházely v doprovodu svých rodičů a prarodičů o jarních prázdninách ve středu 15. března od 10 do 15 hodin do kulturní místnosti Městské knihovny Blansko. Ambulance klinické logopedie blanenské nemocnice ve spolupráci s městkou knihovnou tam totiž v rámci Evropského dne logopedie uspořádala akci s názvem Logohraní s lekotékou.
Zájemci si přicházeli pro odbornou radu a inspiraci, jak podpořit komunikaci hrou. Klinické logopedky Nemocnice Blansko vybraly pomůcky z knihovního katalogu, které jsou vhodné pro logopedická procvičování. A právě tyto hry si mohli příchozí na Logohraní vyzkoušet. Této možnosti využilo podle odhadů kolem sedmdesáti dětí a dospělých, takže v knihovně bylo živo.
Klinické logopedky Miroslava Dyčková a Lucie Gašičová poskytly poradenství v oblasti komunikace, každé rodině se věnovaly individuálně. „Nejvíce přicházeli rodiče nebo prarodiče s dětmi nejčastěji ve věku 2,5 až 3,5 let, u nichž si začali všímat komunikačních potíží. Šlo o děti, které doposud nemluví, nebo je u nich vývoj řeči značně opožděn. Rady byly vždy individuální, některým jsme již doporučily navštívit klinického logopeda, případně jiného odborníka, jako je neurolog či psycholog,“ říká vedoucí ambulance klinické logopedie blanenské nemocnice Miroslava Dyčková.
Z nabídnutých pomůcek děti nejvíce zaujaly postřehové hry. Rodiče si odnášeli edukační materiály, které byly zaměřeny na problematiku jemné motoriky, dechových cvičení a na celkovou podporu vývoje řeči, protože obor klinické logopedie není jen o správném vyslovování hlásek.
„Dále jsme je seznámily s tím, co je potřeba ve vývoji v určitém věku vždy sledovat – zdali dítě dobře navazuje oční kontakt, jestli reaguje i na šeptanou řeč apod. Informovaly jsme je, kdy je již nutné navštívit odborníka. V neposlední řadě jsme jim ukázaly i konkrétní domácí cvičení, které je vhodné pro dané dítě,“ popisuje klinická logopedka.
A co vlastně znamená slovo lekotéka? Spojením švédského „lek“ (hra) a řeckého „tek“ (knihovna) vznikl pojem „lekotéka“ označující sbírku hraček, her a muzikoterapeutických nástrojů, původně určených dětem s postižením. Dnes se lekotéky šíří po celé Evropě a jsou otevřeny všem bez rozdílu. V lekotéce blanenské městské knihovny se nachází přibližně stovka hraček, her, didaktických pomůcek a několik muzikoterapeutických nástrojů. Využít je mohou děti se specifickými potřebami, ale i děti bez zjevných hendikepů.
Většinu her lze zapůjčit domů na základě platného čtenářského průkazu. Hry, které doporučuje klinický logoped jako vhodnou komunikační pomůcku, jsou pro snazší orientaci v knihovním katalogu nově označeny logem ambulance klinické logopedie Nemocnice Blansko.
Tisková zpráva ke stažení: