Kontrolu mateřských znamének nabídl personál kožního oddělení v pondělí 24. 4. 2023 v rámci Dne melanomu, který patří mezi vyhledávané preventivní akce. Zájemci přicházeli bez objednání. Lékařky během dne vyšetřily celkem 163 klientů.
„K odstranění vyříznutím jsme indikovaly dvacet rizikových znamének. Stejnému počtu klientů jsme doporučily nutnost pravidelných kontrol a ke zlepšení diagnostiky doplnění vyšetření digitálním dermatoskopem,“ říká vedoucí lékařka kožního oddělení Nemocnice Blansko Petra Vidourková s tím, že ve čtyřech případech dermatoložky zaznamenaly podezření na basaliom, ve dvou na spinaliom.
„Mezi vyšetřenými nepředpokládáme záchyt maligního melanomu. Všechny indikované zákroky jsme objednaly k odstranění do konce května a u všech bude provedeno histologické vyšetření k ověření klinického obrazu,“ doplňuje lékařka. Deseti pacientům pak byly doporučeny pravidelné kontroly z důvodu pokročilých aktinických změn.
„Děkuji personálu kožního oddělení, že organizačně velmi dobře zvládl nápor zájemců o vyšetření. Čekací doba stejně jako loni nepřesahovala čtyřicet minut,“ uvádí ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.
Je důležité, aby lidé mysleli na tento typ prevence už v mladém věku. Kůže je velmi snadno přístupná k vyšetření, které nebolí. Stačí tedy pár minut času, které mohou předejít mnoha zdravotním komplikacím, případně zachránit život. Kdo se nedostavil na kontrolu znamének na Den melanomu, může ji absolvovat kdykoli jindy během roku – stačí se objednat na recepci kožního oddělení.
A jak probíhá samotná kontrola? Základní prohlídka je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. „Dermatolog vyšetřuje znaménka v několika krocích. Vnímá pacientovu kůži očima. V ruce má manuální (ruční) dermatoskop, což je speciální lupa, která díky osvětlení a až dvacetinásobnému zvětšení zobrazuje struktury, které nejsou viditelné pouhým okem,“ popisuje Petra Vidourková.
Ručním dermatoskopem dokáže lékař prohlédnout velké množství útvarů. „Rozliší znaménka od stařeckých bradavic, kterých pacient může mít postupně desítky. Tyto bradavice nejsou rizikové a není potřeba je dále vyšetřovat. Znaménka, která vyhodnotí jako riziková, pak v dalším kroku snímá digitálním dermatoskopem,“ pokračuje dermatoložka.
Vyšetření digitálním dermatoskopem je již zpoplatněno (na našem pracovišti stojí 500 Kč), ale zdravotní pojišťovny je zpravidla zpětně proplácejí v rámci příspěvků na prevenci – konkrétní podmínky je nutné zjistit si u své pojišťovny. Za uvedenou částku lékař vyšetří zhruba deset znamének.
Digitální dermatoskop přináší pacientovi několik výhod. „Lékař vidí klientova znaménka na obrazovce počítače v podrobnějším zvětšení. Vyhodnocuje okraje, velikost, změny barvy, uspořádání pigmentové sítě, její výběžky, všímá si nepravidelnosti, problednutí pigmentace,“ vysvětluje Vidourková.
K hodnocení znaménka pomůže počítačová analýza obrazu, ale za stanovení konečné diagnózy odpovídá lékař. Oko dermatologa se na vyhodnocování trénuje roky. Rozvinutý melanom pozná zkušený dermatolog pouhým okem. Velkou výhodou digitálního dermatoskopu pak je uchovávání dat v digitální podobě, což umožňuje průběžné sledování a porovnávání pigmentových projevů v časovém odstupu a při další kontrole je snazší rozpoznat případné změny. Znaménka, která lékař vyhodnotí jako riziková, doporučí k odstranění. Dále rozhodne o intervalu kontrol ostatních znamének, zpravidla v rozmezí tří až dvanácti měsíců.
A kdy kromě pravidelných preventivních kontrol vyhledat bez otálení lékaře? Pokud nějaké znaménko začne rychle měnit tvar, je neohraničené, má nestejnoměrnou barvu či vypadá jako nepravidelná hnědočerná kaňka.
Tisková zpráva ke stažení: