Jaro je pro mnohé obdobím probouzející se přírody, teplejšího počasí a delších dnů. Pro alergiky ale znamená i nepříjemné období plné kýchání, ucpaného nosu a svědících očí. Jak se nejlépe bránit jarní alergii a co dělat pro zmírnění jejích příznaků?
Alergie se dá vysvětlit jako nepřiměřená reakce organismu na neškodné látky v okolním prostředí. Imunitní systém nesprávně vyhodnotí pyl (případně roztoče, zvířecí srst, plísně, potraviny atd.) jako nebezpečnou látku a spustí obrannou reakci.
Příznaky pylové alergie jsou podobné jako u nachlazení, tedy svědění nosu a kýchání, vodnatá rýma nebo naopak ucpaný nos s poruchou čichu. Přidávají se záněty očních spojivek, únava, nesoustředěnost, kašel, bolesti hlavy, případně poruchy spánku. Alergii však nedoprovází zvýšená teplota a horečka.
Pokud se tyto příznaky vyskytují dlouhodobě, nebo v určitém období, je třeba poradit se s lékařem. Neléčená alergie může vést k průduškovému astmatu. „Doporučuji alergii nepodceňovat, protože neléčená alergická onemocnění mají časem tendenci nabývat na svém rozsahu i intenzitě,“ upozorňuje lékařka alergologické ambulance Nemocnice Blansko MUDr. Hana Salgová.
Mezi opatření primární prevence, to znamená předcházení samotnému vzniku alergií, patří kojení dětí alespoň do šesti měsíců věku a následné podávání hypoalergenních kojeneckých mlék. Pokud existuje dědičná zátěž, je vhodné postupovat opatrně při zařazování potravin, které jsou z hlediska vzniku alergií rizikové (ořechy, vejce, ryby, kravské mléko…). Důležité je také prostředí bez tabákového kouře a eliminace alergenů (roztoči, plísně, domácí zvířata). Imunitní systém lze podpořit vitamínem D a probiotiky. Nemělo by docházet k nadužívání antibiotik.
Prevence výskytu příznaků u alergiků pak spočívá zejména v zabránění nebo alespoň minimalizaci kontaktu s alergeny. Většina lidí se však nemůže na několik týdnů zavřít doma, proto mohou pomoci následující opatření:
„Na pylové alergie pomáhá nošení slunečních či dioptrických brýlí, které chrání oči před zarudnutím. Dále je vhodná zvýšená hygiena – častější mytí rukou a vlasů, protože ve vlasech se pyl snadno uchytí. Pomůže také výměna oblečení po příchodu z venku domů, doporučuj se dát si sprchu. Byt větrejte nárazově – ráno a večer, při dešti, při bezvětří. Nosní výplachy slanou vodou pomáhají odstraňovat alergeny z nosní sliznice. Pokud lékař předepíše léky, je důležité je užívat,“ radí Hana Salgová.
„V některých případech je možné využít i specifickou alergenovou imunoterapii, tzv. desenzibilizaci, která je jedinou příčinnou terapií a řeší samotnou příčinu alergických onemocnění. Působí zároveň léčebně i preventivně, pomáhá předcházet zhoršení nemoci a vzniku nových alergií. Také nutnost užívat symptomatické léky se redukuje,“ dodává alergoložka.
Možné je využít také speciální filtry v klimatizaci nebo čističky vzduchu. Sledujte pylové zpravodajství – informujte se o aktuální koncentraci pylu ve vzduchu a v období s vysokou zátěží se snažte minimalizovat pobyt venku.
Za posledních patnáct let se výskyt alergií v naší republice zdvojnásobil. Odhaduje se, že nějakým alergickým onemocněním u nás trpí 2,5 milionu obyvatel.