Po více než dvaceti letech přichází do Česka (jako jedné z několika málo prvních zemí EU) nové trombolytikum pro léčbu akutní ischemické cévní mozkové příhody – tenektepláza. Iktové centrum Nemocnice Blansko dle doporučení Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti začne toto trombolytikum používat v nejbližší době.
Trombolytikum je lék na rozpouštění krevní sraženiny, která vznikla v mozkové tepně, ucpává mozek a způsobuje cévní mozkovou příhodu. „Publikované výsledky ze studií srovnávajících účinnost doposud používaného trombolytika alteplázy (firemní název Actilyse) a nové tenekteplázy (Metalyse) ukazují vyšší šanci na výborný klinický výsledek po intravenózní trombolýze a časnější obnovení průtoku krve v mozkové tepně v případě použití nového trombolytika,“ vysvětluje primář neurologického oddělení MUDr. Dušan Tenora.
Nové trombolytikum se aplikuje formou jednorázové intravenózní injekce, odpadá tedy nutnost aplikace šedesátiminutové infuze jako u nyní používaného trombolytika alteplázy, což zjednodušuje provedení trombolýzy.
„Zavedení standardního použití tenekteplázy v běžné klinické praxi tak bude jednoznačným přínosem pro pacienty s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou,“ dodává primář neurologického oddělení.
Stále je však důležité, aby se pacient dostal do nemocnice co nejdříve po propuknutí příznaků cévní mozkové příhody. Trombolytikum se musí podat do čtyř a půl hodiny od vzniku nemoci. A čím dříve se léčba zahájí, tím více mozkových buněk se zachrání. Každou minutu totiž odumírají dva miliony neuronů. Jestliže tedy u někoho z okolí zaznamenáte projevy CMP (pokleslý koutek, ochrnutí končetin na jedné polovině těla či poruchy řeči), volejte ihned linku 155.