Víte, jak poznat cévní mozkovou příhodu? Můžete si to ověřit ve středu 9. listopadu 2022 v Nemocnici Blansko. Personál nemocnice na tento den připravuje informační kampaň Čas je mozek. V čase mezi 10. a 13. hodinou mohou lidé navštívit infostánek v přízemí polikliniky v prostoru u lékárny a dozvědět se o mozkové mrtvici více.
Bude zde k dispozici lékař a další zdravotníci neurologického oddělení. Zájemcům změří krevní tlak a hladinu cukru v krvi. „Dále zodpoví otázky týkající se cévní mozkové příhody (CMP), budou informovat zejména o rizikových faktorech a příčinách tohoto onemocnění a o jeho prevenci. A protože pacienti s mozkovou příhodou potřebují komplexní péči, bude na stánku přítomna také logopedka, personál rehabilitačního oddělení a sociální pracovnice,“ přibližuje ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.
Zájemci obdrží edukační materiály týkající se prevence, léčby a rekonvalescence po prodělání onemocnění, ale také informace o první pomoci při mrtvici. „Poskytnutí první pomoci spočívá především v okamžitém přivolání rychlé záchranné služby, když uvidíte u někoho pokleslý koutek, ochrnutí končetin nebo poruchu řeči. Pokud máte pocit, že s dotyčným není něco v pořádku, požádejte ho, aby se usmál nebo vycenil zuby. Jestliže se jedna strana hýbe méně a obličej vypadá asymetricky, nebo pokud postižená osoba nevydrží mít předpažené ruce dlaněmi vzhůru deset vteřin bez poklesu, případně když mluví nesrozumitelně a neumí pojmenovat základní věci, okamžitě volejte 155,“ apeluje na veřejnost primář neurologického oddělení Nemocnice Blansko Dušan Tenora.
Lidé si tedy mimo jiné na infostánku Čas je mozek budou moci vyzkoušet jednoduchý test, který prověří, jestli znají hlavní příznaky mozkové příhody, jestli je umí rychle odhalit a vědí, jak nemocnému účinně pomoci. Pokud zdravotníci na místě někomu naměří vysoký krevní tlak nebo zjistí vysokou hladinu cukru v krvi, doporučí návštěvu praktického lékaře, samokontroly krevního tlaku apod.
Celorepublikový projekt Čas je mozek vznikl v roce 2015 s cílem informovat širokou veřejnost o projevech cévní mozkové příhody a o možnostech její včasné léčby. Zastřešují jej Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti a Česká společnost intervenční radiologie.
A proč „Čas je mozek“? Jedině při včasném lékařském zákroku totiž může být léčba CMP úspěšná. A o tom, zda se člověk zasažený mrtvicí vyléčí úplně, nebo zůstane nehybný či dokonce zemře, rozhoduje především čas. Čas od propuknutí příznaků do zahájení léčby. To znamená, že je třeba, aby lidé nebagatelizovali potíže a neotáleli s přivoláním lékařské pomoci.
Celorepublikový průměr aplikace trombolýzy (léku na rozpuštění krevní sraženiny, která ucpává mozek) od příjezdu záchranky do nemocnice je 22 minut, v Nemocnici Blansko je to dokonce 18 minut. „Je ovšem potřeba, aby se člověk do nemocnice dostal co nejdříve. Každou minutu odumírají dva miliony neuronů. Aby mohla být léčba úspěšná, musí být zahájena do čtyř a půl hodiny od výskytu prvních příznaků,“ upozorňuje primář.
Mrtvice postihne každoročně zhruba 30 tisíc lidí v České republice. Každý den jich v průměru 28 na tuto nemoc zemře a jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí u nás. Více informací lze získat například na webových stránkách www.casjemozek.cz.
Nemocnici Blansko byl udělen statut Centra vysoce specializované péče o pacienty s ikty v roce 2013, čímž byla potvrzena komplexnost a kvalita péče o pacienty s CMP v Nemocnici Blansko.
Propagační letáček ke stažení:
Tisková zpráva ke stažení: