Co jsou to preventivní screeningové programy?

Jde o plošné vyšetřování populace za účelem vyhledání onemocnění v jeho časných stádiích, kdy pacient ještě nemá příznaky a potíže. Cílem screeningu je snížit nemocnost a úmrtnost sledovaného onemocnění.

Vyšetření v rámci screeningu je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

V České republice mohou dospělí lidé v současné době vstoupit do šesti screeningových programů, přičemž některé z nich jsou vymezeny například věkem či pohlavím dané osoby. Většinu z nich nabízí také Nemocnice Blansko.

Kdo má nárok: ženy ve věku od 45 let
Kde: radiodiagnostické oddělení Nemocnice Blansko (2. podlaží budovy B)
Druh vyšetření: mamografické vyšetření prsů
Kdo vystaví žádanku: praktický lékař, gynekolog
Objednání: on-line rezervace nebo tel.: 800 149 485

Rakovina prsu je jednou z nejčastějších nádorových onemocnění u žen, ale díky screeningu může být odhalena v časném stádiu, kdy pacientka nepociťuje žádné příznaky, ani nenajde hmatatelnou bulku. V této době je šance na úplné vyléčení velmi vysoká, uvádí se až 98 %.

 

Program je určen ženám od 45 let. Každé dva roky mohou podstoupit mamografické vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Prevence rakoviny prsu je ovšem důležitá i u mladších žen. Ve věku od 40 do 45 let mohou absolvovat mamografické vyšetření jako samoplátkyně. Ženám mladším 40 let se doporučuje každý rok podstoupit ultrazvukové vyšetření, taktéž jako samoplátkyně. Na tento druh prevence přispívají zdravotní pojišťovny v rámci různých preventivních balíčků – informujte se na konkrétní podmínky u své pojišťovny.

 

Zobrazovací vyšetření je vhodné doplnit samovyšetřováním prsů každý měsíc.

 

Blanenská nemocnice poskytuje komplexní péči v oblasti onemocnění prsu. Disponuje moderními vyšetřovacími přístroji i erudovaným personálem, který se v případě nálezu o pacientku (ale samozřejmě i pacienta, protože onemocnět mohou i muži) postará od provedení veškerých potřebných vyšetření přes léčbu až po následné sledování po vyléčení. Zasedá zde mamární komise, která je složena z lékařů různých odborností. Ti společně hledají nejvhodnější léčbu pro danou pacientku.

Kdo má nárok: ženy i muži ve věku od 50 let
Kde: gastroenterologická ambulance oddělení Nemocnice Blansko (3. podlaží budovy A)
Druh vyšetření: kolonoskopie jednou za deset let, nebo každé dva roky test okultního krvácení do stolice (TOKS)
Kdo vystaví žádanku: praktický lékař, gynekolog
Objednání na kolonoskopii: tel.: 516 838 302

Rakovina tlustého střeva a konečníku je jedním z nejčastějších typů nádorových onemocnění, které se vyskytují ve vyspělých zemích. V Česku je každý rok nově diagnostikováno cca 7000 případů a více než 3000 pacientů na toto zhoubné onemocnění zemře. První příznaky kolorektálního karcinomu se mohou vyskytnout až po několika letech, kdy už je nemoc v pokročilém stádiu, proto je preventivní vyšetření tak důležité.

 

Screening umožňuje zavčas odhalit i přednádorové změny, z nichž by se mohl karcinom vyvinout.

 

Lidé ve věku od 50 let mají dvě možnosti: každé dva roky absolvovat test okultního krvácení do stolice (TOKS), nebo jednou za 10 let podstoupit screeningovou kolonoskopii. TOKS je běžně k dostání u praktických lékařů a gynekologů a odběr se provádí v pohodlí domova. Následně jej pacient přinese lékaři, který test vyhodnotí.

 

Ke stanovení definitivní diagnózy bohužel TOKS sám o sobě nestačí. V případě pozitivního výsledku testu, kdy jsou ve vzorku nalezeny stopy krve, je pacientovi doporučena kolonoskopie pro definitivní zjištění přesné příčiny.

 

O screeningové kolonoskopii hovoříme tehdy, pokud se pacient rozhodne TOKS úplně vynechat. Doporučený interval mezi dvěma screeningovými kolonoskopiemi je až 10 let, neboť kolonoskopie poskytuje mnohem přesnější výsledky vyšetření.

 

Pokud při tomto vyšetření není odhalen ani polyp (výrůstek, z něhož by se mohl vyvinout zhoubný nádor), pak má člověk vysokou míru jistoty, že jej rakovina tlustého střeva a konečníku během příštích deseti let nepostihne. Pokud se ve střevě nachází podezřelé polypy, lze je během vyšetření rovnou odstranit.

 

Více informací o onemocnění a podrobnější popis vyšetření najdete na webu, který se věnuje kolorektálnímu karcinomu.

Kdo má nárok: muži ve věku 65–67 let
Kde: radiodiagnostické oddělení Nemocnice Blansko (2. podlaží budovy B)
Druh vyšetření: ultrazvukové vyšetření břišní aorty
Kdo vystaví žádanku: praktický lékař
Objednání: tel 516 838 185

Výduť břišní aorty je nenápadné onemocnění, které nejčastěji zasáhne muže starší 60 let. Zpočátku probíhá bezpříznakově. Neodhalená výduť však může náhle prasknout, způsobit rozsáhlé vnitřní krvácení a ohrozit pacienta na životě. Zachytit toto onemocnění v časném stádiu – a tím předejít vážným komplikacím – má za cíl preventivní screening, který byl v České republice spuštěn 1.1.2025.

 

Screeningové vyšetření je rychlé a bezbolestné. Muži ve věku 65–67 let se mohou informovat u svého praktického lékaře, který zároveň vystaví žádanku.

 

Ultrazvukové vyšetření není bolestivé, ani zatěžující pro organismus. Trvá jen několik minut. Výsledky jsou hned k dispozici a účastník screeningového programu je předá praktickému lékaři, který rozhodne o dalším postupu.

Pokud je aneurysma malé, lékaři obvykle doporučí pravidelné kontroly a úpravu životního stylu. U větší výdutě může být nutný chirurgický zákrok, který předejde jejímu prasknutí.

 

Aorta je největší tepna v těle, která přenáší okysličenou krev ze srdce do celého těla. Aneurysma se tvoří tehdy, když se stěna aorty oslabí a tepna se pod náporem protékající krve rozšíří. Pokud se aneurysma příliš zvětší, hrozí prasknutí tepny, což způsobuje vážné vnitřní krvácení a vysokou úmrtnost. Tento stav je často bezpříznakový, a proto je jeho včasná diagnostika klíčová.

 

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že výduť břišní aorty může postihovat až 2 % mužů starších 65 let. V České republice by tak mohlo jít o tisíce pacientů, jejichž životy lze zachránit právě díky screeningu.

 

Více informací na webu, který se věnuje screeningu aneurysmatu břišní aorty.

Kdo má nárok: muži ve věku 50–69 let

*** nutno doplnit text ***

Kdo má nárok: ženy i muži ve věku 55–74 let

*** nutno doplnit text ***

Kdo má nárok: ženy ve věku od 15 let
Kde: ambulance gynekologů
Druh vyšetření:

*** nutno doplnit text ***