Dne 14. listopadu se připomíná Světový den diabetu. Jeho smyslem je upozornit na stále se zvyšující počet diabetiků. Podle Světové zdravotnické organizace je cukrovka jedním z nejčastějších chronických onemocnění v Evropě.
Základním předpokladem pro úspěšnou léčbu diabetu je dodržování správné životosprávy – tedy zdravá a vyvážená strava a dostatek pohybu. „Pokud má pacient nadváhu, je velmi důležité zapracovat na snížení tělesné hmotnosti,“ radí diabetoložka Nemocnice Blansko MUDr. Alice Dundrová.
Diabetická dieta přitom nemusí znamenat trápení, ale dá se nastavit tak, aby byla chutná a zajímavá. Častým mýtem je například tvrzení, že diabetik nesmí jíst ovoce pro jeho vyšší obsah cukru. Opak je pravdou, protože ovoce je velmi prospěšné díky obsaženým vitamínům, minerálům a vláknině. Vláknina má pozitivní účinky na střeva, zažívání a celkové zdraví.
Samozřejmě je potřeba příjem těchto potravin hlídat a nejíst velké množství najednou. Každé ovoce má jiný obsah sacharidů. Diabetikům se doporučuje jíst dvě porce ovoce za den, přičemž jedna porce má mít 10 g sacharidů. Pokud se ovoce konzumuje současně s tuky a bílkovinami (např. jahody s tvarohem, banán s jogurtem), sníží se tím jeho glykemický index a naměřené hodnoty glykémie budou nižší.
Další velmi důležitou složkou ve stravě jsou například luštěniny (alespoň třikrát týdně) a hrst ořechů denně.
Pro úspěšnou kompenzaci diabetu je také důležité jeho včasné odhalení, proto je třeba chodit na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři. „Existuje totiž termín glykemická paměť. Pokud jsou pacienti špatně kompenzováni v prvních 10 letech trvání diabetu, je následně pravděpodobnější výskyt pozdních komplikací,“ vysvětluje Alice Dundrová.
Lidé s cukrovkou mají čtyřikrát větší riziko výskytu srdečního infarktu a cévní mozkové příhody. Vysoké hladiny cukru v krvi způsobují poškození cév v celém těle, z čehož vzniká řada dalších komplikací. Mezi závažné komplikace diabetu patří trvalá ztráta zraku a slepota v důsledku poškození krevních cév v oku, vředy, onemocnění ledvin či amputace dolních končetin způsobené poškozením nervů na nohou.
Jako je tomu u mnoha dalších nemocí, i diabetu se dá předcházet. Rozvoji cukrovky lze zpravidla zabránit, i když člověk spadá do rizikové skupiny a má dispozice ke vzniku diabetu. Prevence se shoduje se zásadami samotné léčby. Snížit nadváhu, konzumovat zdravou, vyváženou stravu, nekouřit a mít dostatek pohybu. Ideální je alespoň 30 minut aerobního cvičení několikrát týdně (chůze, běh, jízda na kole, plavání…). Je důležité vybrat si takovou aktivitu, která bude pacienta bavit.
Mnoho užitečných rad najdou diabetici na webu cukrovka.cz
Tisková zpráva ke stažení: