Dne 16. října se připomíná Světový den výživy, a to již od roku 1981. Jeho původním záměrem bylo upozornit na hlad v rozvojových zemích a na nedostatek potravin. I v současné době ve světě denně umírá hladem nebo na nemoci způsobené nedostatkem potravy velké množství lidí včetně dětí.
- V roce 2020 si téměř 3,1 miliardy lidí nemohlo dovolit zdravou stravu.
- V roce 2021 trpělo hladem až 828 milionů lidí a přibližně 2,3 miliardy lidí na světě (29 %) trpělo mírným nebo závažným nedostatkem potravin.
Naproti tomu stojí zcela opačný problém, s nímž bojují především vyspělé země včetně České republiky. Jde o nadbytek potravy a životní styl ve znamení přejídání, konzumace nezdravých potravin, výskyt obezity a civilizačních chorob.
„V současné době žijeme v blahobytu a nadbytku s ohledem na dostupnost potravin. Někdy nemusí být snadné v tomto prostředí volit zdravě, co se týče výběru konkrétních potravin nebo jejich konzumovaného množství. Víme, že dlouhodobě nevyvážený jídelníček se může negativně podepsat na našem zdraví. Zamysleme se při příležitosti světového dne výživy nad svými stravovacími zvyklostmi, zda bychom mohli pro sebe a své zdraví udělat něco více,“ říká vedoucí nutriční terapeutka Nemocnice Blansko Mgr. Zuzana Krabáčová.
A jak tedy na to?
- Udržujte si přiměřenou stálou tělesnou hmotnost charakterizovanou BMI (18,5-25,0) kg/m2 a obvodem pasu nejvýše 94 cm u mužů a 80 cm u žen.
- Denně se hýbejte minimálně 30 minut (rychlá chůze nebo cvičení).
- Jezte pestrou stravu, rozdělenou do 3-5 denních jídel, nevynechávejte snídani.
- Konzumujte dostatek zeleniny (syrové i vařené) a ovoce, denně alespoň 400 g (zeleniny 2 × více než ovoce).
- Zařaďte do jídelníčku menší množství ořechů.
- Z obilovin upřednostňujte celozrnné výrobky.
- Nezapomínejte na luštěniny (alespoň 1 × týdně).
- Jezte ryby a výrobky z nich alespoň 2 × týdně.
- Denně zařazujte mléko a mléčné výrobky, zejména zakysané (např. jogurty, zakysané mléčné nápoje, kefíry); vybírejte si přednostně polotučné.
- Hlídejte si příjem tuku, omezte množství tuku ve skryté formě (tučné maso, tučné masné a mléčné výrobky, jemné a trvanlivé pečivo s vyšším obsahem tuku, čokoládové výrobky, chipsy) a při přípravě pokrmů. Dávejte přednost tukům s nízkým obsahem nasycených mastných kyselin.
- Minimalizujte příjem cukru, zejména ve formě slazených nápojů, sladkostí, džemů, zmrzliny.
- Snižte příjem kuchyňské soli a potravin s vyšším obsahem soli (uzeniny, slané sýry, chipsy, solené tyčinky a ořechy), nepřisolujte připravené pokrmy.
- Předcházejte nákazám a otravám z potravin správným zacházením s potravinami při nákupu, uskladnění a přípravě pokrmů; při tepelném zpracování dávejte přednost šetrným způsobům, omezte smažení a grilování. Dbejte na pečlivé mytí rukou před jídlem.
- Nezapomínejte na pitný režim, denně vypijte minimálně 1,5 l tekutin (voda, slabě až středně mineralizované neperlivé minerální vody, slabý čaj, ovocné čaje a šťávy, nejlépe neslazené nebo ředěné).
- Pokud pijete alkoholické nápoje, nepřekračujte denní příjem alkoholu u mužů 20 g (200 ml vína, 0,5 l piva, 50 ml lihoviny), u žen poloviční množství.